Obec Libež

Obec Libež se řadí mezi malé obce jak rozlohou, tak i počtem obyvatel. Rozloha celého katastrálního území je 739ha. Největší počet obyvatel Libže čítal za celou dobu existence kolem 400 lidí. Od té doby obyvatel ubývalo, až se počet ustálil okolo 200 obyvatel. Nejvíce poznamenal demografický vývoj obce plán tehdejších soudruhů postavit v údolí Blanice přehradu jako zdroj pitné vody pro Vlašim. Konec nové výstavby zmenšil šanci na bydlení a znemožnil příliv nových obyvatel ve věkové kategorii 30-40 let. Nyní se z tohoto otřesu obec vzpamatovává a opět se pomalu šplhá ke 200 obyvatelům.

I přes nízkou hustotu obyvatel existují období, kdy se počet minimálně zdvojnásobí. Je jím letní období, kdy jsou osídleny chatové osady na Blanici a to "Rasák" a "Půlčert", které spadají do katastrálního úřadu Libež a tak se tu sjíždějí lidé z různých měst, aby zde strávili svůj volný čas.

Libež leží v okrese Benešov a má nadmořskou výšku 323m.n.m. Ve vzdálenosti 6km jižně leží město Vlašim a 17km západně město Benešov.

V obci byl dříve obchod, který však "neustál" éru otevření supermarketů v nedaleké Vlašimi. Nyní je obci otevřena pouze hospoda "U Kuby".

Mezi vodní zdroje patří řeka Blanice a potok Chotýška, které mají svůj soutok přímo v obci, a také požární nádrž uprostřed vesnice.

images.jpg     urad.jpg

pomnik.jpg     bez-nazvu.png

adresa :

Obec Libež

Libež 53

Divišov

okres Benešov

kraj Středočeský

IČO :  00232131

email :  libez@atlas.cz

web :  www.obec-libez.cz

ID datové schránky :  997akkh

číslo účtu :  1387869601/2700

Odkaz na profil zadavatele ZDE.

kontakty :

starosta Mgr. David Kněžík - 739 053 353, libez@atlas.cz

místostarosta Miloslav Kněžík - 736 610 690, knezik@tsvlasim.cz

účetní Petra Jedličková - 777 851 208, petra.jedlickova.75@seznam.cz

Obecní symboly obce Libež a jejich význam

Zastupitelstvo obce Libež schválilo záměr nechat zhotovit obecní symboly a starosta obce podepsal smlouvu s heraldickou firmou v měsíci únoru roku 2014. Po několika návrzích a jejich nezbytných úpravách byla v srpnu téhož roku obecním zastupitelstvem vybrána definitivní podoba symbolů.

Ve čtvrtek 5. března 2015 převzali zástupci obce Libež starosta Miloslav Kněžík a místostarosta Jaromír Holub z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pana Jana Hamáčka dekret o přidělení obecních symbolů - obecního znaku a vlajky obce - foto ZDE!

Slavnostní svěcení nového praporu a znaku obce Libež spojené s poutí svaté Trojice se uskutečnilo v sobotu 30. května 2015 od 16.00 hodin. Průvod vedl od obecního úřadu ke kapli Nejsvětější Trojice, kde došlo k tomuto slavnostnímu aktu a také ke mši svaté. Poté následovalo na malé pohoštění v budově obecního úřadu, k poslechu hrála hudba Triton kapelníka pana Oldřicha Hurbanta.

Stručný popis obecních symbolů

Ve zlatém štítě je umístněn modrý zkrácený klín, zakončený jetelovým trojlistem nad vydutou zelenou patou.

Zlatá hvězda v modrém poli je historickým odkazem, který znázorňuje příslušnost naší obce a vlastně celého okolí k panství Šternberků, kteří mají tuto hvězdu ve svém hraběcím erbu. Z heraldického hlediska zlatá barva- neboli tinktura je barvou slunce, vznešenosti a blahobytu slavných panovníků.

Modrý jetelový trojlist znamená historickou příslušnost obce ke katolické víře a zasvěcení zdejší kaple nejsvětější trojici. Modrá barva, opět z heraldického pohledu je barvou Jupitera, a je představitelkou životní moudrosti, pokory, stálosti a rozjímání.

Zelená barva ve spodní části znaku je barvou Venuše. Je to barva důvěry, veselí a naděje a ve spojení se zlatou barvou vyjadřuje laskavost a dobrotu.

Ke stažení - obecní znak, obecní vlajka, smaltový znak.

Obecní kronika - odkaz ZDE!