Základní informace

Obec Libež se řadí mezi malé obce jak rozlohou, tak i počtem obyvatel. Rozloha celého katastrálního území je 739ha. Největší počet obyvatel Libže čítal za celou dobu existence kolem 400 lidí. Od té doby obyvatel ubývalo, až se počet ustálil okolo 200 obyvatel. Nejvíce poznamenal demografický vývoj obce plán tehdejších soudruhů postavit v údolí Blanice přehradu jako zdroj pitné vody pro Vlašim. Konec nové výstavby zmenšil šanci na bydlení a znemožnil příliv nových obyvatel ve věkové kategorii 30-40 let. Nyní se z tohoto otřesu obec vzpamatovává a opět se pomalu šplhá ke 200 obyvatelům.

I přes nízkou hustotu obyvatel existují období, kdy se počet minimálně zdvojnásobí. Je jím letní období, kdy jsou osídleny chatové osady na Blanici a to "Rasák" a "Půlčert", které spadají do katastrálního úřadu Libež a tak se tu sjíždějí lidé z různých měst, aby zde strávili svůj volný čas.

Libež leží v okrese Benešov a má nadmořskou výšku 323m.n.m. Ve vzdálenosti 6km jižně leží město Vlašim a 17km západně město Benešov.

V obci byl dříve obchod, který však "neustál" éru otevření supermarketů v nedaleké Vlašimi. Nyní je obci otevřena pouze hospoda "U Kuby".

Mezi vodní zdroje patří řeka Blanice a potok Chotýška, které mají svůj soutok přímo v obci, a také požární nádrž uprostřed vesnice.

images.jpg     urad.jpg

pomnik.jpg     bez-nazvu.png