Rozbor pitné vody

22. 3. 2017

V poslední době se většinou na jaře a na podzim, kdy se rozbory vod provádějí nejčastěji, objevují ve schránkách oznámení s nabídkami rozboru pitné vody. Rádi bychom občany Vaší obce touto cestou upozornili, že orientační rozbor prováděný na místě není schopen jednoznačně určit, zda je voda pitná či nikoli, a to především tehdy, kdy rozbor vůbec nezahrnuje stanovení bakterií, které výrazně ovlivňují kvalitu vody. Správný rozbor se provádí vždy v laboratoři a trvá cca týden. (leták "Způsob odběru pitné vody")

Řešit kvalitu vody např. na základěnedostatečných informací, není nejlevnější a je mnohdy i zbytečné. Ve většině případů lze situaci zlepšit (u bakteriologického znečištění) sanací studny tj. vyčištěním tělesa studny, rozvodů vody a jejich desinfekcí. Tento způsob bývá účinnější, rychlejší a levnější.

Proto Vás prosím o umístění letáku, který posílám v příloze, na obecní nástěnku. V dokumentu popisujeme, jak má správný rozbor podle platné legislativy vypadat, a zároveň nabízíme pro občany časově omezenou slevu v době od 1.3.2017 do 31.5.2017 na orientační rozbor pitné vody s vybranými parametry z kráceného rozsahu dle Vyhlášky 252/2004 Sb., Příloha 5. Koncová cena tohoto rozboru pro občany po slevě činí 750 Kč včetně DPH. (LETÁK)

Samozřejmě provádíme i krácený rozbor vody, který odpovídá plně rozsahu dle Vyhlášky 252/2004 Sb., Příloha 5. Cena tohoto rozboru v době akce, tj. od 1.3.2017 do 31.5.2017  je 1 250 Kč s DPH. V případě, že se v obci najde alespoň 10 zájemců o nabízený krácený rozbor, nabízíme rovněž odběr a odvoz vzorků přímo z Vaší obce zdarma (tuto doplňkovou službu je nutno předem individuálně domluvit na telefonním čísle místně příslušného pracoviště našeho ústavu). (LETÁK)

Tento leták dáváme volně k dispozici pro publikaci ve vašich obecních novinách, na vašich internetových stránkách a mediálních prezentacích.

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem je státní zdravotnické zařízení s mnohaletými zkušenostmi v oblasti hygienické problematiky. Provozujeme akreditované laboratoře poskytující široké spektrum služeb:

• provádíme rozbory všech druhů vod, zeminy, či odpadů
  • měříme hluk, prašnost, vibrace, kvalitu ovzduší, atd.
  • provádíme očkování před cestami do zahraničí a další potřebná očkování
  • provádíme testy protilátek proti infekčním chorobám včetně testu HIV, atd.

Nejsme kontrolním orgánem, nedáváme sankce za nevyhovující vodu. Více informací o Zdravotním ústavu najdete na našich stránkách www.zuusti.cz

V případě dotazů nás prosím kontaktujte.

Ing. Dana Cirmanová
Ing.Ludmila Vráželová