Obecní symboly

Obecní symboly obce Libež a jejich význam

Zastupitelstvo obce Libež schválilo záměr nechat zhotovit obecní symboly a starosta obce podepsal smlouvu s heraldickou firmou v měsíci únoru roku 2014. Po několika návrzích a jejich nezbytných úpravách byla v srpnu téhož roku obecním zastupitelstvem vybrána definitivní podoba symbolů.

Ve čtvrtek 5. března 2015 převzali zástupci obce Libež starosta Miloslav Kněžík a místostarosta Jaromír Holub z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pana Jana Hamáčka dekret o přidělení obecních symbolů - obecního znaku a vlajky obce.

Slavnostní svěcení nového praporu a znaku obce Libež spojené s poutí svaté Trojice se uskutečnilo v sobotu 30. května 2015 od 16.00 hodin. Průvod vedl od obecního úřadu ke kapli Nejsvětější Trojice, kde došlo k tomuto slavnostnímu aktu a také ke mši svaté. Poté následovalo na malé pohoštění v budově obecního úřadu, k poslechu hrála hudba Triton kapelníka pana Oldřicha Hurbanta.

Stručný popis obecních symbolů

Ve zlatém štítě je umístněn modrý zkrácený klín, zakončený jetelovým trojlistem nad vydutou zelenou patou.

Zlatá hvězda v modrém poli je historickým odkazem, který znázorňuje příslušnost naší obce a vlastně celého okolí k panství Šternberků, kteří mají tuto hvězdu ve svém hraběcím erbu. Z heraldického hlediska zlatá barva- neboli tinktura je barvou slunce, vznešenosti a blahobytu slavných panovníků.

Modrý jetelový trojlist znamená historickou příslušnost obce ke katolické víře a zasvěcení zdejší kaple nejsvětější trojici. Modrá barva, opět z heraldického pohledu je barvou Jupitera, a je představitelkou životní moudrosti, pokory, stálosti a rozjímání.

Zelená barva ve spodní části znaku je barvou Venuše. Je to barva důvěry, veselí a naděje a ve spojení se zlatou barvou vyjadřuje laskavost a dobrotu.

Ke stažení - obecní znak, obecní vlajka, smaltový znak.